מתי לעשות ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך?

ניתוח החלפת מפרק

ההחלטה לעבור ניתוח החלפת מפרק אינה החלטה פשוטה, אני נשאל רבות מתי לעשות ניתוח החלפת מפרק ברך או החלפת מפרק ירך? תשובתי למטופלי היא תמיד שאין למהר לבחור באלטרנטיבה הניתוחית אך חשוב לזכור כי ניתוח להחלפת מפרק הוא ניתוח נפוץ המוביל לשיפור באיכות החיים

ניתוח החלפת מפרק - סיכון מול סיכוי

ההחלטה לבצע טיפול רפואי קשורה בדרך כלל בסיכון בביצוע התערבות מול סיכוי לשיפור. לעיתים ההחלטה קלה, כאשר יש סכנה מידית וברורה (פגיעה באיבר הכרחי לקיום חיים- לב, מח, כבד…) וברור שהמנעות מפעולה תביא לנזק משמעותי, האלטרנטיבה היחידה היא התערבות ניתוחית. כאשר אין כאב משמעותי ואין סכנה אין סיבה להתערב (לא תרופה, לא זריקה וגם לא ניתוח). מאידך באורתופדיה, רוב ההחלטות אינן קלות כיוון שרוב המצבים האורתופדים קשורים באיכות חיים ולא בהצלת חיים או איבר.

אורתופדיה - ההחלטה לנתח

ניתוח החלפת מפרק ירך או ניתוח להחלפת מפרק ברך נועד לשרת מטרה אחת בלבד- הקלה על כאב ושיפור באיכות חיים. בגלל ששחיקת סחוס (אוסטאוארטריטיס) היא תהליך איטי שנמשך לאורך חודשים ושנים, קשה הרבה פעמים להצביע על הרגע שבו מחליטים שהסבל גדול מידי ומחייב התערבות. גם כשבוחרים בהתערבות שוקלים בדרך כלל סיכוי לשיפור מול הסיכון והמחיר שבהתערבות, לדוגמא במבוגרים עם שברי צוואר ירך יש סכנה כפולה למוות בשנה הראשונה ללא ניתוח ואז שוב מדובר בהחלטה קלה יחסית. יש לזכור כי ברוב המקרים ארוכה הדרך לניתוח ואין לפנות לאלטרנטיבה הניתוחית לפני שמוצו כל הטיפולים הלא פולשניים.

אורתופדיה - הטיפול התרופתי והתמודדות עם כאב

אקמול / אופטלגין- מקל על הכאב, לא תמיד מספיק ויש חשש מפגיעה בכבד אם נוטלים את התרופות לאורך זמן.
נוגדי דלקת – נותן הקלה זמנית אך כרוך בסיכון לדימום ממערכת העיכול, יתר לחץ דם, פגיעה בכליות, בלב.לא מומלץ יותר מ 10 ימים ברצף. הכול על נוגדי דלקת, מינונים וסוגים בפוסט המלא בנושא. 

נרקוטיקה– מקל על הכאב, לא פוגע בגוף אבל גורם לעצירות, נימנום ולעיתים בלבול. ניתן לקרוא עוד על משככי כאבים נרקוטיים. 

מגהגלופלקס/ארטריל – מבוסס על מחקרים שהראו יעילות של טיפול באמצעות גלוקוז אמין סולפט להקלה על כאב בשחיקת סחוס בברך. יכול לעזור כל עוד יש סחוס. כמעט שאין נזק או תופעות לוואי. אם הסחוס נשחק לחלוטין זה בדרך כלל לא יעזור. 

אלטרנטיבות לטיפול בשחיקת סחוס

פיזיותרפיה – יצבת את המפרק ועשויה להקל על הכאב
הזרקות – ישנם מספר סוגי זריקות:

  • חומצה היאלורונית – לא מזיקה ועשויה לעזור למספר חודשים במצבים בהם יש עדיין סחוס . החסרון העיקרי הוא המחיר שכן מדובר בהליך יקר.
  • סטרואידים- נוגד דלקת חזק. מקל על כאב בחלק מהמקרים אך מעלה את רמות סוכר אצל סכרתיים.
  • נוזל פלזמה עצמי (PRP)-  לא מזיק ואולי עוזר (אין מחקרים איכותיים שהראו יעילות למטופל). מדובר בטיפול מאוד יקר.

ניתוח לציפוי מחדש של המפרק השחוק, החלפת מפרק ירך או החלפת מפרק ברך– טיפול יעיל, מוכח, עובד טוב לטווח ארוך. כמו בכל ניתוח בחלק קטן מהמקרים יתכנו סיבוכים, חשוב מאוד להכיר את הסיבוכים האפשרים בטרם עוברים ניתוח להחלפת מפרק ירך או ניתוח החלפת מפרק ברך,  חלק קטן מהמנותחים יצטרכו ניתוח נוסף בעתיד.

ניתוח החלפת מפרק מוביל לשיפור באיכות החיים

במדינת ישראל מנתחים מעט מאוד מאוד יחסית לעולם המערבי(בערך שליש עד חצי לעומת הממוצע ב- OACD). מסיבה לא ברורה ניתוח נחשב ברירת מחדל אחרונה שצריך לבצע רק כשממש אין ברירה . הבעיה שבהגדרה של ״ איכות חיים״ קשה להחליט מתי אין ברירה. דחיה של הניתוח עוד ועוד גוזרת על המטופל חודשים רבים בהם הוא חיי בכאב ועשה פחות משיכל לעשות. מי שצריך להחליט מתי לנתח הוא המנותח עצמו. הוא זה שחווה את הסבל, הוא זה "שמשלם את המחיר" של לקיחת תרופות והוא גם זה שיצטרך להתמודד עם הניתוח והשיקום.
הרבה פעמים לסובל מהמחלה קשה לקבל החלטה והוא נעזר בקרובים לו ולכן חשוב שמי שקרוב לסובל משחיקת הסחוס יכיר היטב את אפשרויות הטיפול כדי לעזור למי שסובל לקבל החלטה מושכלת.
אפשר לבצע ניתוח להחלפת מפרק גם מעל גיל 80, וההחלטה היא כאמור שילוב בין סיכון ניתוחי ובין רצון לשפר איכות חיים.
אם המפרק שחוק לגמרי (עצם על עצם בצילום)/הכאב והירידה באיכות חיים משמעותית/הסיכון הניתוחי (מחלות הרקע) אינו גדול כדאי לדון ברצינות באופציה הניתוחית.

he_ILעִבְרִית